Stomatologická ordinace, dentální hygiena

Časté otázky

  • Jak často mám chodit k zubaři?

     Na kontrolu, tzv. preventivní prohlídku, jednou za půl roku. Půlroční prohlídka není jen ke kontrole zubů, ale i celé ústní dutiny. Jen lékař může posoudit riziko z onemocnění, které se dosud nemuselo projevit a navrhnout potřebná opatření k jeho odstranění. Toto ale neplatí u lidí s onemocněním dásní, nebo v průběhu trvalé, či dlouhodobější léčby, u těhotných žen (měly by absolvovat alespoň 3 prohlídky během těhotenství). Po kontrole u lékaře Vám bude sdělen termín další prohlídky, tuto neodkládejte a termíny, pokud to není nemožné, dodržujte.  

  • Spadá prohlídka do úkonů hrazených zdravotní pojišťovnou?

     Ověřte si, zda má lékař smlouvu s Vaší pojišťovnou - prohlídka 2x ročně je hrazena většinou pojišťoven. Vlastní prohlídka se sestává z kontroly ústní dutiny, parodontu a zubů. Před vlastní prohlídkou je nezbytné provést kontrolu a základní instruktáž ústní hygieny a doporučit správné pomůcky k jejímu provádění. Provedení těchto úkonů zajišťuje dentální hygienistka, která je plně kvalifikovaná a má odpovídající vzdělání v oboru. Ta při svém ošetření provádí úkony jako např. odstranění zubního kamene, pečetění fisur (ošetření zubních jamek), air-flow (opískování), depuraci (odstranění pigmentací), fluoridaci a mnoho dalších. Ošetření u dentální hygienistky pojišťovnou hrazené není a hradí ho pacient sám, nicméně by mělo být naprostou samozřejmostí v péči o vlastní zdraví. 

  • Kdy začít s preventivními prohlídkami u dětí, co lze zanedbat?

     U dětí jsou prohlídky 2x ročně, první kontrolu je nejvhodnější vykonat v jednom roku věku dítěte. Děti jsou v tomto věku lépe adaptabilní, nemají předsudky a nebudou si v pozdějším věku spojovat úkony v ordinaci s nepříjemnými souvislostmi. Zvyknou si na prostředí, naučí se správně zacházet se zubním kartáčkem a jejich zkušenost nebude první zákrok při odstraňování zubního kazu. Zanedbat u dětí lze více jak u dospělých, neboť návyky na správnou hygienu v útlém věku si děti ponesou na celý život. Je nutná pravidelnost čištění zubů po jídle, zvláště sladkém, minimálně 2x denně. Účast rodičů, minimálně kontroly je nutná do školního věku. Důležitý je také výběr správné zubní pasty s obsahem fluoridů odpovídajícím věku dítěte, neboť při nesprávné volbě zubní pasty může přebytkem fluoridů dojít k poškození, či ztrátě zubní skloviny. Správné návyky a jejich pořadí si ověřte u zubní hygienistky, která Vám poradí jak na čištění chrupu u Vašeho dítěte, volbu zubního kartáčku, pasty, a další. 

 

+420 596 748 164
longus@volny.cz
Areál hotelu Vista,
Plzeňská 12,
700 30 Ostrava-Zábřeh

Mapa zde

Tvorba webových stránek Kleindesign.cz  |  Copyright © Pavla Dlouhá, Dis. | kontakt